Neringa FM

Naujienos

Orkesta Mendoza

Orkesta Mendoza – Lotynų Amerikos ritmai šypsenoms ir šokiams

Vasara yra ypatingas kone kiekvieno laukiamas metas, tad svarbu ją tinkamai pasveikinti. Tą geriausia atlikti patikrintu būdu – su gerą nuotaiką skleidžiančiu ir trečiąkart į Lietuvą gegužės 31 d. – birželio 1 d. grįžtančiu „Orkesta Mendoza“ kolektyvu.  Pozityvi jo muzika pulsuoja Lotynų Amerikos ritmais, Meksikos karščiu, pietietišku temperamentu ir indie-mambo staigmenomis.

„Orkesta Mendoza“ yra viena įdomiausių šiandienos Lotynų muzikos grupių, kurios kūryboje verda galybė stilių: Meksikos mambo, psichodelinė cumbia, ranchera (tradicinė Meksikos muzika), merengue (šokių muzika, paplitusi Lotynų Amerikoje), rumba, džiazas, indie rokas bei naujausiai prisijungęs – boogaloo. Šis žanrų mišinys tapo klausytojų be galo mėgstama formule, greitai peržengusia Tuksono, JAV miesto, kuriame susibūrė kolektyvas, ribas. Negana to, kad kolektyvo atliekami žanrai patys savaime yra pozityvūs, „Orkesta Mendoza“ atskleidžia labiausiai saulėtą jų pusę, parodydami, kas yra tikrasis linksmumo jausmas.

Kolektyvas, galintis išsiplėsti nuo penkių iki dvidešimties narių, kuria triukšmingą, šėlstančią muziką, paskanintą sodriais psichodeliniais atspalviais. Nežemiškas ir labai kokybiškas grupės skambesys buvo entuziastingai sutiktas „New York Times“,  NPR ir kitų medijų. Savo nutrūktgalviškumu „Orkesta Mendoza“ yra lyginami su pankiškaisiais „Sex Pistols“, o intensyvumu su Pérez Prado.

„Orkesta Mendoza“ susibūrė 2009 m. charizmatiškojo iš Meksikos kilusio multi–instrumentalisto Sergio Mendoza iniciatyva. Jis subūrė keletą geriausių Tuksono muzikantų, norėdamas surengti pasirodymą, skirtą legendiniam Kubos mambo karaliui Pérez Prado – garsiojo hito „Mambo No. 5” autoriui. Prie Sergio Mendoza, patirties pasisėmusio grojant kartu su „Calexico“, „Devotchka“, „Mexican Institute of Sound“ ir kitomis grupėmis, prisijungė galingu baritonu pasižymintis Salvador Duran bei kiti atlikėjai.

Pérez Prado ir „Chico Che y La Crisis“ įkvėptos grupės kūryba greitai atrado sau patogų skambesį ir buvo pavadinta iki tol neegzistavusio indie–mambo žanro vardu, kuriame girdima skirtingų laikotarpių bei regionų muzikos sintezė. Nors daugelis „Orkesta Mendoza“ naudojamų muzikos elementų yra atėję iš tradicinių šaltinių, tačiau koncertuose galima išgirsti visai kitokio stiliaus pasirodymų ar žymių kūrinių koverių. Pavydėtinas kolektyvo susiderinimas ir unikali instrumentuotė dovanoja itin gyvą, ilgam ant kojų išlaikantį garsą, padailintą nostalgišku pėdsaku.             2012 m. išleidę savo debiutinį albumą „Mambo Mexicano“, „Orkesta Mendoza“ pradėjo gastroles po JAV ir Europą, o 2014 m. gavo nepaprastą galimybę sudalyvauti prestižinėje WOMEX world muzikos konferencijoje, vykusioje Ispanijos Santiago de Compostela mieste. Kolektyvas tarptautinei auditorijai paliko tokį didžiulį įspūdį, jog tapo vienintele JAV grupe  pakviesta sugrįžti į 2015 m. WOMEX Budapešte kartu su kitomis patraukliausiomis world muzikos grupėmis. 2015 m. orkestras koncertavo ir Lietuvoje. Kviečiame peržiūrėti vaizdo įrašą iš Vilniaus traukinių stotyje vykusio konceto:

Tuo tarpu 2016 m. „Orkesta Mendoza“ įrašas „¡Vamos A Guarachar!“ buvo pripažintas geriausiu Lotynų Amerikos albumu. O naujausiasis „Curandero“, pasirodęs  2020 m., ir su kuriuo bus supažindinti Lietuvos klausytojai, yra labai žaismingas, lengvas bei skleidžia džiaugsmą kiekviena savo nata. Tai roko, pop sintezė su ranchera, cumbia, mariachi bei tik šiam albumui būdinga virš visa ko slypinčia 70-ųjų boogaloo dvasia – JAV išpopuliarėjusiu Lotynų muzikos ir šokio žanru, jungiančiu afroamerikietišką R&B, soul su mambo bei son montuno (iš Kubos kalnų kilusia muzika). Albumas yra karštas pareiškimas anglų bei ispanų kalbomis, ką reiškia augti ties JAV bei Meksikos riba.

Kinematografiškos „Orkesta Mendoza“ muzikos šventės visuomet pasižymi veržlumu, entuziastingu vokalu, šventinio vakarėlio nuotaika, jie žavi grupės narių kuriama alchemija, nepriekaištingu požiūriu į Lotynų muziką. Be to, kolektyvo atliekami mariachi ir marengue žanrai yra įtraukti į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, todėl labai rekomenduotina yra juos išgirsti bei patirti.

Koncertai:

Gegužės 31 d. 19 val. „TERASA LAUKAS“, Kaunas

Birželio 1 d. 19 val. „Perono PARKAS“, Vilnius

„Orkesta Mendoza“ koncertai yra festivalio „Pasaulis skamba“ programos dalis.

Koncertas Kaune yra Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022 programos dalis.

Bilietai: www.bilietai.lt

Festivalio programa: www.gmgyvai.lt