Neringa FM

Naujienos

Pasaulis-Skamba 1920x1080

Pasaulio muzikos festivalis „Pasaulis skamba”

„Pasaulis skamba“ – tai festivalis, kviečiantis praplėsti akiratį ir susipažinti su modernia pasaulio muzika iš įvairiausių kraštų. Organizatoriai „GM Gyvai“ gegužės – rugsėjo mėnesiais kviečia į bene spalvingiausią muzikinį festivalį, kuriame pasirodys net 12 kolektyvų iš 5 žemynų. Festivalis išsiskiria muzikos, peržengiančios žanrų ribas, įvairove, tad kiekvienas atras širdžiai artimą skambesį, o unikalių atlikėjų gausa patenkins net išrankiausio klausytojo lūkesčius.

 

„Pasaulis skamba“ festivalio scenoje skambėsiantys muzikiniai tonai varijuos nuo sodraus minoro iki virtuoziško mažoro, vieni atlikėjai kvies į vidinę patyrimų kelionę, kiti – linksmintis ir šėlti. Keturis mėnesius besitęsiantis festivalis klausytojus pakvies į beveik 30 koncertų ne tik Vilniuje ir Kaune, bet ir pajūryje: „Po tyla varginančio karantino suskambam garsiai kaip niekada! Pasaulio muzikos koncertus Lietuvoje organizuojame jau daugiau nei 15 m., tačiau tokio muzikinio maratono mūsų šalies muzikinė scena, o ir mes patys, dar nematėme.“ – teigia „GM Gyvai“ galva Žilvinas Švarplys.

„GM Gyvai” visada stengiasi palepinti savo klausytojus naujais atradimais, tad dauguma festivalio atlikėjų Lietuvoje pasirodys pirmą kartą, tačiau yra tokių, kuriuos publika jau pažino ir pamilo. Festivalio scenoje sutiksime tiek jaunus, bet tarptautinį pripažinimą jau spėjusius pelnyti kolektyvus, tiek muzikinės scenos senbuvius. Šalia 12 užsienio atlikėjų festivalio scenoje pasirodys ir dvi grupės iš Lietuvos.

Pasaulio muzika gimė tradicijų ir modernizmo sankirtoje, laviruojant tarp gilių folklorinių tradicijų ir šiuolaikinio pasaulio masinės kultūros. Ši muzika leidžia iš arčiau susipažinti su įvairiomis tradicijomis, skatina tarpkultūrinį dialogą bei ugdo toleranciją, kviečia atrasti bendrystę bei švęsti įvairovę, taip pat padeda mums patiems suprasti ir giliau pažinti savas tradicijas, tad festivalis vykdo ir švietėjišką misiją.

Atlikėjai atgaivina senosios muzikos tradicijas įvilkdami jas į dabarties rūbą ir tai daro pačiomis netikėčiausiomis formomis, o koncertuose susitikę archainiai muzikos instrumentai skamba dermėje su elektriniais. Nors skirtingi ir įvairūs, festivalio „Pasaulis skamba“ atlikėjų dainų tekstai kalba jautriomis ir svarbiomis temomis, scenoje šiuolaikinio žmogaus balsas vietinėmis kalbomis pasakos tautų per šimtmečius sukauptą išmintį, dainų žodžiai plauks retomis ar mažai pažįstamomis kalbomis.

Kviečiame aplankyti koncertus – nes tai muzika, kurią geriausia klausyti širdimi.

Pasaulis-Skamba 1920x1080

Festivalio programa:

„Balaklava Blues“ (Ukraina / Kanada)

Išgyventa muzika

 • Gegužės 9 d. „LOFTAS“, Vilnius
 • Gegužės 10 d. kino teatras „Daina“, Kaunas

 „Constantinopole“ ensamble (Senegalas / Iranas / Kanada)

Kelionė laiku

 • Gegužės 23 d. Lietuvos nacionalinė filharmonija, Vilnius
 • Gegužės 24 d. Kauno valstybinė filharmonija

„Subhira“ (Čilė)

Nuo Pietų Amerikos indėnų iki šių laikų klasikos

 • Gegužės 28 d. „Ramybė“, Palanga
 • Gegužės 27 d. Kaunas 2022: vasaros scena – NEMOKAMAS

„Orkesta Mendoza“ (Meksika)

Pasienio muzika

 • Gegužės 31 d. „Lizdas“, Kaunas
 • Birželio 1 d. „Perono PARKAS“, Vilnius

„Tamikrest“ (Malis)

Rokeriai iš Sacharos

 • Birželio 8 d. „Lizdas“, Kaunas (su „Afrodelic“)
 • Birželio 9 d. „LOFTAS“, Vilnius (su „Afrodelic“)
 • Birželio 10 d. „Ramybė“, Palanga

„Kuunatic“ (Japonija)

Ezoterinė psichodelika

 • Birželio 28 d. „Lizdas“, Kaunas (su „shishi“)
 • Birželio 29 d. „SODAS 2123”, Vilnius
 • Birželio 30 d. „OLDMAN parkas“, Palanga

„Opsa Deheli“ (Pranzūzija)

Latino-balkano kokteilis

 • Liepos 12 d. „Lizdas“, Kaunas
 • Liepos 13 d. „Vasaros terasa“, Vilnius
 • Liepos 15 d. „Lentpjūvė“, Partizanų g. 5A, Švenčionėliai

„Ag Dan Gwang Chil„ (Pietų Korėja)

Įsimins ilgam

 • Liepos 25 d. „LOFTAS“, Vilnius
 • Liepos 26 d. „Lizdas“, Kaunas

Samba Toure (Malis)

Dykumų bliuzas

 • Rugpjūčio 2 d. VU botanikos sodo Vingio skyrius, Vilnius
 • Rugpjūčio 3 d. Šv. Sakramento bažn. kiemelis, Kaunas
 • Rugpjūčio 5 d. „Ramybė“, Palanga

„Al-Qasar“ (Alžyras/Marokas/Prancūzija)

Vidurio Rytų psichodelika

 • Rugpjūčio 16 d. Šv. Sakramento bažn. kiemelis, Kaunas
 • Rugpjūčio 17 d. VU botanikos sodo Vingio skyrius, Vilnius

Karolina Cicha ir Co. (Lenkija)

Karaimų muzikos žemėlapis

 • Rugpjūčio 15 d. Šv. Sakramento bažn. kiemelis, Kaunas
 • Rugpjūčio 18 d. VU botanikos sodo Vingio skyrius, Vilnius

„Dakha Brakha“ (Ukraina)

Etnochaosas

 • Rugpjūčio 24 d. „Vasaros terasa”, Vilnius

Apie programą:

Muzika kalba

Muzikos kalba yra universali – tai patvirtins kiekvienas „GM Gyvai“ koncertų lankytojas. Festivalio scenoje šiuolaikinio žmogaus balsas vietinėmis kalbomis pasakos tautų per šimtmečius sukauptą išmintį, dainų žodžiai plauks retomis ar mažai pažįstamomis kalbomis. Štai dykumų rokerių „Tamikrest” (Malis) pavadinimas Sacharos klajoklių tuaregų kalba reiškia jungtis – puikus pavadinimas penketukui, taip sėkmingai jungiančiam nesenstančias kultūros vertybes su moderniais pasaulio garsais ir vizijomis. Kitas Malio atstovas Samba Touré 2018 m. lankydamasis Lietuvoje pristatė albumą „Wande“, šiemet šis gitaristas, vokalistas ir kompozitorius pristatys naujausią albumą „Binga“ (2021) – asmeniškiausią bei labiausiai įtraukiantį darbą, atliekamą gimtąja songajų kalba.

Nors skirtingi ir įvairūs, festivalio „Pasaulis skamba“ atlikėjų dainos kalba jautriomis ir svarbiomis temomis. Kartais tai muzika, nešanti stiprią socialinę žinutę: minėtų rokerių „Al-Qasar“ arabiški dainų tekstai socialiai sąmoningi ir aštrūs, bet kartu liečiantys temas, kurios dažnai yra tabu Vidurio Rytų muzikoje, pasakojantys apie valdžią, priespaudą, pabėgėlių patirtis, tačiau tuo pačiu poetiški, liečiantys ir laisvės bei aistros, meilės stygas. kartais tai muzika, nešanti politinę žinutę: „Ag Dan Gwang Chil” (ADG7), kurios pavadinimas reiškia „Korėjos išsilaisvinimo diena“, susibūrė 2015 m. Pietų Korėjai minint 70-ąsias nacionalinio išsivadavimo iš Japonijos kolonijinės valdžios metines ir savo kūryboje ne tik puoselėja ir skleidžia jau primirštą Šiaurės Korėjos liaudies muzikos palikimą, tačiau taip pat savo muzika siekia perteikti tikrąją išsivadavimo prasmę bei susivienijimo troškimą. O kartais tai muzika, neleidžianti tradicijai išnykti: Karolinos Cichos ir Co. (Lenkija) inicijuotas muzikinis projektas ,,Karaimų muzikos žemėlapis“ atskleidžia muzikos ir istorijos paslaptis mažiausia etnine grupe vadinamos bendruomenės (vos 1600 narių visoje Europoje!), tai ir pirmasis albumas pasaulyje dedikuotas išsibarsčiusiai šios tautos tradicinei muzikai.

Nepažinti ir sugrįžtantys

“GM gyvai:” savo klausytojui nuolat lepina naujais atradimais, tad dauguma festivalio atlikėjų Lietuvoje pasirodys pirmą kartą, tačiau yra tokių, kuriuos publika jau pažino ir pamilo. Dar vasarį lankęsi laisvieji mąstytojai ir muzikos tyrinėtojai Kayhan Kalhor ir Kiya Tabassian sugrįžta su „Constantinopole” ansamblio programa ,,TRAVERSEES“ pakvies į poetinį styginių instrumentų bei balsų susitikimą, pakvies užsimerkti ir keliauti atgal laiku primindamas ir atskleisdamas būties grožį.

Gerą nuotaiką skleidžiantis „Orkesta Mendoza“ (Meksika) į Lietuvą grįžtantis jau trečiąkart klausytojus pasitiks Lotynų Amerikos ritmais, Meksikos karščiu, pietietišku temperamentu ir indie – mambo staigmenomis. Jų muzikinės šventės visuomet pasižymi veržlumu ir pietietiška energija bei pozityvumu, o muzikantai išlydimi laimingos, iki paskutinio prakaito lašo šėlstančios minios.

Ypatingai džiaugiamės taip pat trečiąkart į Lietuvą sugrįžtančiais legendiniais ukrainiečiais „DakhaBrakha“, kurie gerbėjus traukia agresyviu garsu, aprėpiančiu daugybę ritualinių genčių ritmų, ir pribloškiančiais, kakofoniškais vokalais – kvapą gniaužiantis Rytų Europos folkloras, miestietiško avangardo ir Ukrainos liaudies kūrybos sintezė.

Kylantys ir patyrę

„Amžius – ne riba“ galioja ne tik pasaulio muzikos klausytojui, tačiau ir „Pasaulis skamba“ atlikėjams, tarp kurių yra tiek jauni, bet tarptautinį pripažinimą jau spėję pelnyti kolektyvai: gaivia ir aistringa muzikos energija pulsuojantys rokeriai „Al-Qasar” ar fanatiškoji merginų trijulė iš Japonijos „Kuunatic“, tiek muzikos scenos senbuviai: klausant „Subhira“ ansamblio atsiskleidžia 25 metų patirtis tyrinėjant etninę muziką ir jos sintezę su pasaulio kultūromis, jų diskografijoje 19 albumų, kurių, beje tiek pat yra išleidę ir 1998 m. susibūręs „Constantinople“ ansamblis.

Šalia užsienio kolektyvų festivalio scenoje pasirodys ir dvi grupės iš Lietuvos. Raganos ant gitarų „shishi“sako, jog groja muziką, kurią ir pačios mėgsta klausyti, merginos laviruoja tarp punk / rap / soul / trash lo-fi stilių. „Afrodelic“ yra gitaristo ir prodiuserio Viktoro Diawaros projektas – intriguojantis afrikietiškos muzikos ir elektroninių skambesių derinys. Dauguma debiutinio albumo „Dusunku Hakili“ („Širdies atminimas“) dainų buvo įrašytos Bamake su vietiniais muzikantais bei dainininkais, o studijoje Vilniuje įrašai perdribti papildant elektroniniais garsais ir ritmais.

Triukšmingi ir pašėlę

„Pasaulis skamba“ festivalio scenoje skambėsiantys muzikiniai tonai varijuos nuo sodraus minoro iki virtuoziško mažoro, vieni atlikėjai kvies į vidinę patyriminę kelionę, kiti – linksmintis ir šėlti, o čia neabejotini lyderiai yra triukšmingasis klajoklių orkestras „Opsa Dehëli“, kuris kiekvieną koncertą paverčia epiniu šėlsmu. Gausiausias festivalio scenoje muzikantų būrys leidžia žongliruoti garsais ir stiliais: mambo, kumbija, o spalvinga muzika įtraukia į nesibaigiančią šventę.

Viena koja stovinti tradicijų pasaulyje, o kita – žaismingoje pop muzikoje korėjiečiai ADG7 pasitelkia abejingų nepaliekantį virtuoziškumą ir charizmą: devyni atlikėjai scenoje ir trys stiprių balsų folkloro dainininkės įtraukia bei panardina, o tradicinės muzikos energiją jie perteikia moderniu ir neretai komišku stiliumi.

Kviečiame sekti festivalio „Pasaulis skamba“ naujienas www.gmgyvai.lt

Koncertai Kaune yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.

Koncertus Vilniuje iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.