Neringa FM

Naujienos

Unknown Mortal Orchestra Cybele Malinowskos nuotrauka

Unknown Mortal Orchestra koncerte pasijusite laimingesni

„Tai muzika, sukurta specialiai tam, kad pasijustumėte geriau“, – rašoma apie Unknown Mortal Orchestra. Kas gi galėtų atsisakyti tokio pasiūlymo? Iš Naujosios Zelandijos į Portlandą persikėlęs Rubanas Nielsonas kuria muziką, kurios jam pasaulyje trūksta. Pasirodo, kad būtent tokių švelnių psichodelinių eksperimentų trūksta ir visiems kitiems.

Unknown Mortal Orchestra viešnagę Vilniuje pristato muzikos agentūra „8 Days A Week”. Istorinis UMO pasirodymas Baltijos šalyse suplanuotas rugpjūčio 14 d. Jie – tikra vasaros festivalių grupė. Geriausiai jie skamba būtent atviram ore ir be stogo. VU Botanikos sodas Kairėnuose – ideali vieta tokiam koncertui. Bus daug psichodelikos, gitarų ir visiškas atsipalaidavimas.

Unknown Mortal Orchestra – Multi-Love

Laisvi ir nepriklausomi

UMO muzikoje maišosi daugybė stilių ir įtakų. Fanko, džiazo, popmuzikos ir eksperimentinės melodijos scenoje virsta netikėtomis improvizacijomis. Ji neatitinka įprastų popmuzikos standartų. Grupės lyderis Rubanas dėl to nė kiek nesijaudina. Jis vadovaujasi tik savo paties vidine klausa. „Tikra laisvė kurti, kai niekas nieko iš manęs nesitiki. Vis dėlto mano kūryba turi savitą skambesį, kurį tik aš galiu suteikti.“

„UMO egzistuoja savo susikurtoje visatoje. Beprasmiška juos lyginti su kokia nors kita grupe. Jų energija ir modernūs garsai yra kažkas tokio, – po vieno koncerto rašė kritikai. – Gali būti, kad šiuo metu jie yra įdomiausia grupė, kokią galėtumėte išgirsti.“ UMO muzikos galima klausytis nuo ryto iki vakaro, tačiau geriausia jos klausytis gyvai – ypač po atviru dangumi. Tuo jau seniausiai įsitikino tokių festivalių kaip „Glastonbury“, „Roskilde“, „Coachella“ ir „Sziget“ lankytojai.

Unknown Mortal Orchestra – So Good At Being In Trouble

Ta kita brolio grupė

Kai pirmą kartą išgirdo „Unknown Mortal Orchestra“ muziką Kody Nielsonas net nenutuokė, kad tai jo brolio Rubano grupė. Tik įsiklausęs atpažino gitaros skambesį ir, žinoma, vokalą. Tuo metu broliai nebendravo – neseniai buvo iširusi jų pirmoji grupė „The Mint Chicks“. Beje, iširo ji su trenksmu: Kody scenoje sudaužė instrumentus ir išeidamas paliko broliui žinutę: „Kurk savo sušiktą grupę.“

Dabar po 8 metų broliai vėl oficialiai priklauso vienai grupei. Kody ir anksčiau prisidėdavo prie UMO kūrybos, bet šiemet pagaliau tapo oficialiu nariu. „UMO visada turėdavo nuostabius būgnininkus, bet dažnai tiesiog bandydavau išmokyti juos groti taip kaip Kody. Jo energija ir skambesys yra unikalūs“, – pagyrimų broliui negaili grupės siela Rubanas.

Kritikų išrinktieji

UMO – taip švelniai grupės pavadinimą trumpina kritikai. Jie tikrai mėgsta rašyti apie šios grupės muziką. UMO sulaukia palyginimų su tokiomis žvaigždėmis kaip „Tame Impala“ ar bitlu George‘u Harrisonu. Tačiau vos išgirdęs supranti, kad jie nepanašūs į nieką. Juk ne veltui juos išskėstomis rankomis priėmė tokios populiarios TV pokalbių laidos kaip Jimmy Fallono, Setho Meyerso, Conano ir Carsono Daly.

UMO yra viena iš prestižinio muzikos tinklalapio „Pitchfork“ numylėtinių. Tai jau iškart uždeda ryškų kokybės ženklą. „Jų muzika tiesiog prašyte prašosi, kad įsiklausytum ir įsigilintum“, – ragino šis tinklalapis. „Daugiaspalvė muzika, soulo eskizai su futuristiniais sintezatoriais ir svaigiais vokalo efektais“, – taip rašė „The Guardian“. „Elektronikos karnavalas“, – apibendrino „NME“.


Geriausiųjų pamokos

Šiemet UMO atidavė duoklę savo autoritetui Davidui Bowie. Kanalui „SiriusXMU“ įrašė jo 1971-ųjų dainos „Oh! You Pretty Things“ koverį. Bowie elektiškumas kadaise padarė didelę įtaką Rubano muzikiniam skoniui. Kuriant pirmuosius albumus Rubanas dažnai klausėsi ir pankroko tėvo Iggy Popo bei jo grupės „The Stooges“. O dabar, įrašinėdamas naujausią darbą, jis prisiminė gitaros virtuozą Jimi Hendrixą. Jo hipiška laisvė ir maištinga laikysena karo metu Rubaną įkvėpė netgi nuvykti į Vietnamą.

Kelionės erdve ir laiku

Naujausias grupės albumas „Sex & Food“, pasirodęs šį balandį, yra tikra kelionė laiku ir erdve. Albumo kūriniuose galima išgirsti 7, 8 ir 9 dešimtmečių muzikos aidų. Be to, juose užkoduotos Rubano patirtys įvairiausiuose pasaulio kampeliuose: žemės drebėjimas Meksikoje, audra Vietname, klajonės po Pietų Korėją, Islandiją ir Vokietiją. Jam buvo svarbu ištrūkti iš savo namų Portlande ir atrasti naujas teritorijas. Ten ir gimė „Sex & Food“ muzika, apie kurią „Pitchfork“ rašė: „ilga kelionė į savo sielą, svyruojant tarp meilės ir abejingumo, šokių ir gedulo, popmuzikos ir jos priešingybės“.

Muzika iš aukščiau

„Pabaigęs dainą ne visad žinau, apie ką ji. Kartais kitų žmonių interpretacijos pasirodo teisingesnės nei mano. Tai tikra paslaptis – dėl to muzika ir yra magiška. Ji ateina iš kažkur kitur“, – svarsto jos autorius. Vis dėlto klausytis jo muzikos visiškai nereikia išskirtinių sąlygų: „Manau, daliai UMO klausytojų mūsų muzika yra pabėgimas nuo beprotybės. Ji paprasčiausiai žmogiška. Rašau melodijas, kurių žmonės galėtų klausytis keliaudami į darbą ar dirbdami.“ Naujausiame albume „Sex & Food“ Rubanui buvo svarbiausia išlaikyti paprastumą. Nes juk geriausia muzika ateina atsitiktinai. Turbūt to ir reikia klausant UMO muzikos: atsipalaiduoti, užsimerkti ir leistis nustebinamam.


Karštos vasaros naktys

Pirmuosiuose dviejuose albumuose Rubanas prisistatė kaip vakarėlių mėgėjas. Jo dainų žodžius įkvėpė svaigalai ir bemiegės linksmybių naktys. Trečiasis, pavadintas „Multi-Love“, nustebino dar labiau netikėta potekste. Rubanas dainavo apie judviejų su žmona Japonijoje sutiktą merginą, kuri visiems metams apsigyveno su jais, o galiausiai juos abu paliko. Trijulės romantiniai ryšiai nepaprastai suintrigavo žurnalistus. Tad apie naujojo albumo prasmes Rubanas nusprendė nebepasakoti: „Viskas tapo per daug rimta. Mano idėjos apie gyvenimą labai paprastos. Dėl to ir pavadinau albumą „Seksas ir maistas“.“

Unknown Mortal Orchestra – First World Problems

Anapus politikos

„Man muzika daug svarbesnė nei politika. Laikau save socialistu, bet nenorėčiau, kad žmonės galvotų apie politiką klausydamiesi mano muzikos.“ Rubanas tikisi, kad jo kūryba padeda žmonėms atitrūkti nuo pasaulio chaoso. Ir iš tiesų: UMO muzika galima mėgautis bet kokiomis aplinkybėmis. Tai muzika visiems gyvenimo atvejams. Nesvarbu, kas dedasi aplink jus – jų klausydamiesi pasijusite ramesni ir laimingesni.

Leave a Reply