Neringa FM

Naujienos

Baltijos banga 2016

Išskirtinė kino šventė jau 8 kartą vasarą palydėti kviečia į Nidą

Baigiantis vasarai, rugpjūčio 23–30 d., jau 8 kartą kino mylėtojus atvykti į Nidą kviečia tarptautinis kino festivalis „Baltijos banga“. Nidos Kultūros centro salėje „Agila“ nemokamai bus rodomi geriausi pastarųjų metų lietuvių, mūsų artimiausių kaimynų latvių ir estų pilnametražiai ir trumpametražiai vaidybiniai bei dokumentiniai filmai, taip pat kino klasika. Iš viso pamatysime po 6 estų ir lietuvių, 4 pilno metražo ir 4 trumpo metražo latvių kino kūrėjų juostas. Taip pat išvysime ir kitų Baltijos kaimynių, festivalyje dalyvaujančių viešnių teisėmis, – du Lenkijos filmus ir du aktualiosios dokumentikos filmus, sukurtus Vokietijos televizijos ir radijo kanalo „Deutsche Welle“. Ankstesniuose festivaliuose žiūrovai jau matė Danijos, Švedijos, Suomijos, Vokietijos režisierių darbus, o štai vienas iš didžiausių pasaulyje transliuotojų – vokiečių radijo ir televizijos kanalas „Deutche Welle“ – pirmą kartą su savo filmais oficialiai dalyvaus lietuviškame kino festivalyje. Vokiečių kino kūrėjų dokumentiniai filmai ypač aktualūs. „Vienas iš tų filmų pasakoja apie tuos klestinčios Europos gyventojus, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių ryžtasi kalbėti bekompromisę tiesą apie gyvenimą savo šalyje, apie valdžios veiksmus, nuslėptus nuo visuomenės įvykius ir jų pasekmes. Manau, kad toks filmas aktualus ir Lietuvai. Kitas filmas – apie pabėgėlius. Ši tema dabar visus labai jaudina, o kai kurias šalis ir skaudžiai paliečia. Manau, ir mums laikas daugiau tam skirti dėmesio,“ – sako festivalio vadovas ir įkūrėjas, kino režisierius Gytis Lukšas.

Tradiciškai kino mylėtojai galės išvysti lietuvių, latvių ir estų kino klasikos. Demonstruojami tik kruopščiai restauruoti ir skaitmenizuoti senieji vaidybiniai filmai. Tai latvių režisieriaus Leonido Leimanio 1969 m. drama „Mano turtinga ponia“, estų režisieriaus Olavo Neulando 1979 metų drama „Lizdas vėjyje“, ir apklausos metu 1997 metais žiūrovų bei kritikų geriausiu Lietuvoje pripažintas lietuviškas filmas – režisierių Algirdo Dausos, Almanto Grikevičiaus drama „Jausmai“ (1968 m.).

Kaip ir kasmet festivalio metu veiks didelio populiarumo sulaukusi vaikų animacijos mokyklėlė, kurią ves patyrę šio žanro meistrai, o jai pasibaigus vaikų sukurtą animacinį filmą, inspiruotą lietuvių tautosakos, tradiciškai išvysime dideliame ekrane. Šių metų mokyklėlėje bus naujovių – vaikai mokysis ne tik piešti, bet ir kitokios animacijos technikos, be to, mažuosius kūrėjus dažniau išvysime viešumoje. „Šiais metais sugalvojome net mokyklėlės formą pakeisti: vaikai daugiau bus gatvėse, aikštėse, daugiau klajos su pačių padarytomis lėlėmis. Tai galėtų būti įdomu ne tik vaikams ir tėveliams, manau, tai sudomins ir visus praeivius. O toks yra mūsų tikslas – sudominti šiuo renginiu visus tuo metu atostogaujančius“, – sako Gytis Lukšas.

Simboliška, kad „Baltijos bangos“ atidarymas kiekvienais metais vyksta Baltijos kelio dieną, rugpjūčio 23-iąją. Festivalio siekis – išsaugoti trijų Baltijos kaimynių kino kūrėjų draugystę, skatinti ir inspiruoti bendrus kino projektus (džiugu, kad jų daugėja). Paskutinė vasaros savaitė Nidoje tapo Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino menininkų susitikimų vieta, nuo kurios kartais gali prasidėti ir dideli bendri darbai. Tai ir puiki vieta neformalioje, jaukioje aplinkoje aptarti aktualiausius kino kūrėjams klausimus. Be trijų Baltijos šalių ir kitų pajūrio kaimynių filmų peržiūrų, festivalio programoje – susitikimai su kūrėjais, seminarai. Šiais metais įvyks seminaras-diskusija „Audiovizualinių kūrinių autorių teisės Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje“. Prie tokio pokalbio organizavimo labai aktyviai prisidėjo Lietuvos audiovizualinių kūrinių autorių teisių agentūra „Avaka“ su jos generaliniu direktoriumi Dariumi Vaitiekūnu. Svarbiausias ir itin aktualus autorių rūpestis bus išreikštas bendru pareiškimu – trijose Baltijos šalyse būtina sinchronizuoti pastangas ginant audiovizualinių kūrinių autorių teises, ir ypač skaitmeninėje erdvėje.

Šis festivalis lietuvių žiūrovams suteikia retą progą susipažinti su artimiausių kaimynų kinematografu, kurį retai kada išvysi didžiuosiuose šalies ekranuose. Anot Gyčio Lukšo, „Baltijos banga“ – tai šventė ir kino kūrėjams profesionalams, ir žiūrovams, kurie neabejingi tikram, profesionaliam kinui. Festivalis ypatingas tuo, kad jam nebūdinga „varžytuvių“ įtampa, kurios netrūksta kituose festivaliuose. Čia yra dalijimasis tuo, ką geriausio sukūrė kiekviena iš dalyvaujančių festivalyje šalių. Tai jaukus, nerėksmingas, neglamūrinis kino renginys, kasmet vykstantis viename gražiausių ir savičiausių Lietuvos kampelių.

Visi festivalio filmai bus demonstruojami originalo kalba su lietuviškais bei angliškais subtitrais. Išsami festivalio programa lietuvių ir anglų kalbomis skelbiama festivalio tinklalapyje ir socialiniame tinkle „facebook“.

 

2016 METŲ PROGRAMA

Rugpjūčio 23 d., antradienis

18.00 Festivalio atidarymas

19.00 SKRUZDĖLYNAS / SIPELGAPESA / Estija/ Režisierius Vladimir Loginov

21.00 RAMYBĖ MŪSŲ SAPNUOSE / Lietuva/ Režisierius Šarūnas Bartas

Rugpjūčio 24 d., trečiadienis

18.00 RUČĖ IR NORIE / RUČS UN NORIE / Latvija/ Režisierius Ināra Kolmane

19.30 ŠALTOS AUSYS / Lietuva/ Režisierius Linas Mikuta

20.30 BELAIDIS GYVENIMAS / JUHTMEVABA ELU / Estija/ Režisierius Peeter Vihma

21.30 EDENO SODAS / Lietuva/ Režisierius Algimantas Puipa

 

Rugpjūčio 25 d., ketvirtadienis

19.00 MANO TĖVAS BANKININKAS / MANS TĒVS BAŅĶIERIS / Latvija/ Režisierė Ieva Ozoliņa

20.30 PRISIMENU MOTINOS BALSĄ / Lietuva/ Režisierė Agnė Marcinkevičiūtė

22.00 ALPINISTAS VAIDUOKLIS / MUST ALPINIST / Estija/ Režisierius Urmas Eero Liiv

Rugpjūčio 26 d., penktadienis

11.00 Seminaras-diskusija: AUDIOVIZUALINIŲ KŪRINIŲ AUTORIŲ TEISĖS LIETUVOJE, LATVIJOJE IR ESTIJOJE / Festivalio svečias – vokiečių TV kanalas Deutsche Welle

19.00 MAIŠTININKAI – SUKILĘ PRIEŠ SISTEMĄ / WHISTLEBLOWER – ALONE AGAINST THE SYSTEM/ Režisierė Carmen Meyer

20.00 KELIAS Į LAISVĘ / MEINE FLUCHT/ Režisierė Elke Sasse

Rugpjūčio 27 d. šeštadienis

16.00 ANIMACIJOS MOKYKLOJE SUKURTO FILMO PREMJERA

Animacijos mokyklos uždarymas. Festivalio viešnia – Lenkija

19.00 ĮSIBROVĖLIS / INTRUZ / Režisierius Magnus von Horn

21.30 DIEVAI / BOGOWIE/ Režisierius Lukasz Palkowski

 

Rugpjūčio 28 d., sekmadienis

18.00 MARIUPOLIS / Lietuva/ Režisierius Mantas Kvedaravičius

20.00 NULINIS TAŠKAS / NULLPUNKT / Estija/ Režisierius Mihkel Ulk

 22.15 MANO TURTINGA PONIA / PIE BAGĀTĀS KUNDZES / Aukso fondas / Latvija/ Režisierius Leonīds Leimanis

Rugpjūčio 29 d., pirmadienis

18.00 Į ŠVIESĄ / VALGUSEKS /VALGUSENI /VALGUSENA / Estija/ Režisierė Nora Särak

 19.00 AUŠRA / AUSMA / Latvija/ Režisierė Laila Pakalniņa

 21.30 LIZDAS VĖJYJE / TUULTE PESA / Aukso fondas / Estija/ Režisierius Olav Neuland

Rugpjūčio 30 d., antradienis

18.00 TRUMPAMETRAŽIAI LATVIŲ REŽISIERIŲ FILMAI / Latvija/ Režisieriai: Uldis Cipts, Uģis Olte, Valerijs Olehno, Gatis Ungurs

20.00 JAUSMAI / Lietuva / Aukso fondas / Lietuva/ Režisieriai: Algirdas Dausa, Almantas Grikevičius

Ausra 3

Leave a Reply