Neringa FM

Naujienos

Pirmąjį tarptautinį teatrų festivalį Klaipėdoje dedikuoja Leonidui Donskiui

Visą birželio mėnesį festivalyje TheATRIUM bus pristatomi ryškiausi Europos teatro darbai, spektakliai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Prancūzijos, Rusijos. Festivalį uždarys Britų „juodojo kabareto grupė „The Tiger Lillies“.

Festivalį skiria Leonidui Donskiui

„Pirma mintis, kad Klaipėdai reikėtų tokio festivalio, kilo prieš kokius 4 metus. Paskui, truputėlį vėliau, mes turėjome [teatro] meno tarybos narį Leonidą Donskį, kuris išgirdęs šitą idėją tiesiog, kaip jis mėgo, vaikiškai suplojo rankom ir sakė, darom, darykim būtinai. Labai gaila, kad jis nesulaukė šitos akimirkos, bet aš manau, kad mes tylomis ir dedikuojam šitą festivalį Leonidui“, – pasakoja festivalio meno vadovas Gintaras Grajauskas.

Filosofas Leonidas Donskis (1962-2016) buvo Klaipėdos dramos teatro Meno tarybos narys, aktyviai prisidėjo prie Klaipėdos dramos teatro veiklos.

Lenkų grupė „Sutari“ lietuviškomis sutartinėmis pasakoja trijų moterų istoriją.

Festivalį atidarys teatralizuotas lenkų grupės „Sutari“ koncertas. Kaip sako pačios kolektyvo narės, jų kūryba – įkvėpta lietuviškų sutartinių. Grupės nares su Lietuva sieja ypatingas ryšys, tačiau tai pirmasis „Sutari“ koncertas Lietuvoje. Sutartines kolektyvas atrado gilindamiesi į savo šaknis.

„Mano senelis ir močiutė buvo lietuviai. Tai buvo viena iš mano jungčių su šia šalimi. Man buvo svarbu žinoti savo šeimos kultūrą, taigi taip ir atradau sutartines“, – sako grupės narė Kasia Kapela.

Tačiau autentiškai lietuviškų sutartinių grupė neatlieka, savo pasirodymuose naudoja jas kaip formą, darnos, harmonijos simbolį. Jų muzikoje gausu įvairių šalių motyvų, tačiau muzikos pagrindas – lietuvių folkloras.

„Sutari“ kūryboje persipina Lenkijos (Kujavijos ir Mozūrijos regionų) liaudies dainos, lietuviškos sutartinės, autorinė kūryba, archaika ir modernumas. Jų balsai kryžiuojasi ir liejasi taip, kad nebeįmanoma atskirti, kur kuri dainuoja, sukurdami vientisą audinį. Barbara Songin sako – „mes esame kaip standžiai išausta drobė. Mus sužavėjo lietuviškos polifoninės dainos – sutartinės. Jos inspiravo ne tik mūsų ansamblio pavadinimą, bet ir atlikimo techniką, ir net patį kūrybos principą. Lietuviškas žodis „sutarti“ – reiškia derėti tarpusavyje, būti harmonijoje. Bandome ne pakeisti dainas, o tiesiog atskleisti tai, kas jose jau slypi. Išsaugodamos stilių, temperamentą, melodiką, ritmą, o visų svarbiausia dainų turinį – artimą moterims, inteligentišką, patrauklų – papildome jas šiuolaikiniais elementais, skambesiu ir interpretacija. Išlaikome tradicinį muzikavimo charakterį – traktuojame dainavimą kaip dalyvių susitikimą ir dialogą. Susikalbame per muziką – kaip mūsų močiutės.“, – sako grupės „Sutari“ narės.

Festivalio pradžia – birželio 1 d., 19 val. Visi renginiai – Klaipėdos dramos teatre.

Daugiau informacijos http://kldt.lt/

„Neringa FM“ – oficialus informacinis partneris.

Leave a Reply