Neringa FM

Naujienos

KLAIPĖDOJE PRASIDEDA STREET ART FESTIVALS „EDIT“

 Ketverius metus sostinėje vykęs gatvės meno festivalis „EDIT Vilnius Street Art“ šiemet persikėlė į pajūrį ir pristato pagrindinį šių metų akcentą. Iš Pietų Afrikos Respublikos kilęs menininkas Ricky Lee Gordon ant kelto „Baltija“ sukūrė tapybišką meno darbą, inspiruotą pasakos „Eglė Žalčių karalienė“.

Ricky Lee Gordon savo tapyboje tyrinėja vandenį – tai jam svarbiausia ir įdomiausia tema. Būtent dėl to festivalio kuratorės jį pakvietė į Klaipėdą ir pasiūlė išpiešti pagrindinį objektą – transportinį keltą „Baltija“. AB „Smiltynės perkėla“ per metus perkelia iki 2 mln. žmonių. Keltas „Baltija“ yra neatsiejamas Klaipėdos simbolis.

„Didžiausias Klaipėdos simbolis – keltas, keliantis į Kuršių neriją, kuri yra gražiausia Klaipėdos vieta“, – apie tai, kodėl sumanyta išskirtinai nudažyti keltą sako „EDIT Klaipėda Street Art“ festivalio kuratorė Ūla Ambrasaitė

Menininkas dalinosi įspūdžiais, kad tai pirmasis jo pieštas laivas ir kol kas sudėtingiausias projektas. Įpratusiam tapyti vandens pagrindo dažais, čia Ricky Lee teko išradinėti naują darbo su cheminiais jūriniais dažais techniką, kurie yra ne tik sunkiai maišomi, bet ir labai pavojingi sveikatai. Be to, sudėtingos buvo ir oro sąlygos. Los Andžele reziduojantis Ricky Lee teigė pirmąkart gyvenime matęs sniegą ir dirbęs tokiame šaltyje ir drėgmėje.

[smartslider3 slider=4]

 

„Kaip jūros srovės susiliejame į vienį“, – toks menininko idėją aiškinantis užrašas puikuosis kitoje kelto „Baltija“ borto pusėje.

„Mane įkvėpė uostas. Čia visos srovės, visos jūros susilieja. Uosto vanduo – suneštas iš įvairiausių pasaulio vietų. Taip pat vanduo perkelia žmonės iš Klaipėdos į Nacionalį parką. Jungties idėja mane įkvėpė.“, – kūrinio idėją pristatė menininkas iš Pietų Afrikos Respublikos.

Šis neeilinis meno projektas buvo iššūkis ne vien menininkui, bet ir visam AB „Smiltynės perkėla“ kolektyvui. Tačiau AB „Smiltynės perkėla“ direktoriaus Dariaus Butvydo teigimu, noras buvo abipusis.

„Reikės įspėti kapitonus, kad jie suprastų, kad vairuoja ne vien laivą, bet ir meno kūrinį“, – AB „Smiltynės perkėla“ direktorius D.Butvydas

Šiemet festivalis keičia formatą. Anksčiau svarbiausius darbus pristatydavęs per vieną savaitę, šį kartą uždarymo neskelbia.

Festivalio „EDIT Klaipėda Street Art“ atidarymas vyks gegužės 20 d., 19 val. Smiltynės Jachtklube. Čia bus pristatyta architektų SPRIK instaliacija „Baseinas“, bus stebimas Laivų paradas, kuriame pirmąkart viešai praplauks išpieštas keltas „Baltija“, gros DJ’ėjai: Daina Dubauskaitė, Nks, Tomas Vėjas ir Oleg Šurajev. Veiks kavinė bei kitos pramogos. Į šį renginį tiesiai iš Šiaurinio rago visus norinčius 18:30 kels specialus kelto „Nida“ reisas, ir 22.00 iš Smiltynės Jachtklubo atgal į Šiaurinį ragą- pasitikti Laivų Parado fejerverkų.

Iš viso festivalio „EDIT Klaipėda Street Art“ metu bus sukurti 6 viešojo meno darbai. Anot festivalio kuratorių Gabijos Grušaitės ir Ūlos Ambrasaitės, sudarant programą buvo siekta akcentuoti Klaipėdos kaip uostamiesčio specifiką, tad pasirinkti menininkai ir objektai vienaip ar kitaip mėgina ją interpretuoti. Jūrinius motyvus savo darbuose naudojantis menininkas iš Romos Tellas kurs piešinį ant sovietmečiu statytos sporto salės Pilies g. Menininkas Seikon iš artimo Klaipėdai uostamiesčio – Gdansko – vizualiai perkeis Parodų rūmų (Klaipėdos kultūros komunikacijų centro) fasadą, o Klaipėdietis menininkas ABran imsis išpiešti visą namą – Liepų g.

Kiekvienais metais festivalis siekia pristatyti netradicinių ir netikėtų gatvės meno darbų. Todėl šiemet gegužės pabaigoje į Klaipėdą atvyks italų menininkas Fra Biancoshock, garsėjantis netikėtomis instaliacijomis ir intervencijomis urbanistinėje erdvėje. F. Biancoshock kuria įvietintą meną, norėdamas išprovokuoti dialogą ar atkreipti dėmesį į susiklosčiusias socialines ar geopolitines situaciją. Prieš atvykdamas į Klaipėdą menininkas pasidomėjo miesto istorija bei šiandienos aktualijomis.  

 

Nuoroda į atidarymo renginį – EDIT Klaipėda Street Art Fest / Atidarymas

 

Festivalis „EDIT Klaipėda Street Art“ yra projekto „Klaipėda – Lietuvos kultūros sostinė“ dalis. Festivalį rengia leidykla „LAPAS“ ir VšĮ „Project Day By Day“.

Leave a Reply