Prasidedant vasarai, įsisiūbuoja vienas iš įspūdingiausių ir didžiausių festivalių Lietuvoje – „Mėnuo Juodaragis”. 2024 m. rugpjūčio 22 – 25 d. šis, jau dvidešimt ketvirtasis nepriklausomas savitos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalis, kviečia į baigiamąją šventę Zarasų krašte, pasakiškoje Dūburio ežero saloje. Rengėjai pristato XXIV festivalio tematiką ir atskleidžia pagrindinius muzikinės programos vardus.
Nuo sutemų iki aušros
Senas ir naujas tradicijas puoselėjantis „Mėnuo Juodaragis XXIV” pristatys plačios apimties muzikos, meno, žinių ir pramogų programą, kuri susieta su kasmet vis nauja baltiškos kultūros tema. Jau skelbta, kad tris dešimtmečius gyvuojantis ir savitu reiškiniu tapęs festivalis šiemet pabaigs savo istoriją ir bus surengtas paskutinį kartą. Baigiamajam festivaliui pasirinkta ypatinga tema – Aušra – šviesus ir vilties kupinas motyvas, atliepiantis visą ilgametę „Mėnesio Juodaragio“ kelionę – nuo sutemų iki aušros.
„Išbaigiant festivalio ciklą, kuris ir buvo sumanytas kaip 24-ių renginių ratas, mums atrodo prasminga drauge patirti visa ko pradžios ir pabaigos suvokimą, tuo pačiu viltį, idealizmo siekį. Aušra žadina mus pabusti, neprarasti vilties, semtis stiprybės iš protėvių ir žengti tolyn su mintimis apie ateitį. Kartu renginio simboliu yra Aušrinė, mitinė baltų grožio ir meilės deivė, – sako festivalio vadovas Ugnius Liogė. –
Festivalis yra šventė, šio žodžio prasmė siejama su švitimu, šventumu, ypatingai pakylėta jausena. Tad keturias dienas saloje gyvensime, bendrausime, kursime ir muzikuosime lydimi šių dangiškų baltų mitologijos vaizdinių.”
Užsienio svečiai
Muzikinėje „Mėnuo Juodaragis XXIV” programoje, kuri tradiciškai skambės 4 skirtingose scenose, pasirodys per 60 įvairios stilistikos grupių. Pasak rengėjų, jų atranka šiemet buvo kaip niekad dramatiška, į sceną norėjosi pakviesti ir daugelį festivalio senbuvių, per laiką suformavusių išskirtinį “Mėnesio Juodaragio” veidą, ir papuošti šventę naujais negirdėtais atradimais.
Vieni jų – žymi sunkaus psichodelinio folkroko grupė „Villagers Of Ioannina City” iš Graikijos, pastarąjį dešimtmetį stebinantys Europos festivalių lankytojus atmosferišku kosminiu skambesiu. Taip pat scenoje išvysime įspūdingą siurrealizmo spektaklį – Norvegijos menininką Sturle Dagsland, bei garsų neofolk burtininką – britų smuikininką Matt Howden su projektu „Sieben”. Sunkiosios muzikos gerbėjus pamalonins “girių roko” kūrėjai „Hexvessel” iš Suomijos, bei fenomenali grupė „Romuvos”, kurianti uždegančiai epinį baltiškos tematikos metalą Izraelyje.
Festivalyje pasirodys gerai žinomos Latvijos grupės „Skyforger”, „Auli”, „Vilki”, kurių muzika festivalyje tapo svarbia baltiškos brolybės išraiška. Iš Estijos atvyksta „Mėnesio Juodaragio” ištakas menantys juodmetalio veteranai „Tharaphita”, taip pat pašėlęs modernaus postfolkloro duetas „Puuluup”, kuriuos neseniai matėme „Eurovizijos” scenoje.
Tarp užsienio svečių taip pat neofolk kolektyvas „Sangre de Muerdago” (Ispanija), industrinės elektronikos kūrėjai „Tangerinecat” (Velsas), kylanti vikingų bangos grupė „Vevaki” (Islandija), šamaniško folk-ambient kolektyvas „Weljar” (Lenkija). O smagumu nustebins ir pašokdins iš Australijos atvykęs bene gyvybingiausias lietuvių išeivijos kolektyvas „Pamesta klumpė”!
Lietuviška scena
Lietuvos sceną festivalyje atstovaus ir išskirtinius pasirodymus surengs visa eilė puikiai pažįstamų kūrėjų –Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė”, Domantas Razauskas ir grupė „Vos Vos“, Donatas Bielkauskas su dainininke Rasa Serra ir gitaristu Mr. Jumbo, Alina Orlova, Saulius Petreikis, Vytautas V. Landsbergis, „Žalvarinis trio”, „Kamanių šilelis”, „Kiti kambariai”. Atidesnius muzikos klausytojus turėtų sudominti vis garsiau skambantys lietuviško postfolkloro kūrėjai iš užsienio – Didžiojoje Britanijoje kuriantis duetas „Yorige” ir Olandijoje susibūrusi grupė „Šaknys”.
Tradicinio folkloro gelmes ir grožį šventėje atskleis apeiginė grupė „Kūlgrinda”, vyrų kuopa „Ugniavijas”, sutartinių grupė „Ūtara”, instrumentalistai „Ratilai”, taip pat vieni žymiausių liaudies muzikos puoselėtojų – Daiva ir Evaldas Vyčinai, bei ansamblis „Visi”.
Tarp alternatyviosios muzikos kolektyvų – svajingoji „Gyvata”, prisikėlę okultinio metalo pranašai „Nahash”, nauja lietuviško postpanko viltis „Kyla vėjas!”. Tuo tarpu eksperimentinės elektroninės muzikos scenoje sutiksime „Mėnesio Juodaragio” išleistuvėms atgijusius festivalio pradininkus – projektus „Wejdas”, „Sala”, „Girnų Giesmės”, McKarą, Virginiją Pievos ir daugelį kitų. Kad festivalio pabaigtuvėse netrūktų smagumo pasirūpins vakarėlių vilkai „Baltic Balkan” ir „DJs Smetona”.
Susitikimas auštant – su M.K. Čiurlionio muzika
Jau dešimtį metų „Mėnuo Juodaragis” turi ypatingą „slaptą” tradiciją – paskutinį festivalio rytą auštant susirinkti paklausyti M.K. Čiurlionio poemą „Miške”. Šį kartą garsiausio lietuvių kompozitoriaus muzika bus atliekama gyvai. „Tai bus nuostabi šventės akimirka, kurią drauge patirsime tyliausiu metu miško aplinkoje ir tam nebereikės žodžių. Juo labiau džiugu, kad M.K. Čiurlionio kūrinius aranžuos ir atliks muzikantai iš giminės, kuri daugelį metų prisideda kuriant festivalį – Šešelgių šeimos trio,” – sako renginio sumanytojas.
„Stengiamės festivalio audinį padaryti išskirtinai įdomų ir įvairų, pirmiausia kreipiant dėmesį į muzikos turinį, magišką, savitą skambesį, – teigia Ugnius Liogė. – Visus norinčius pasirodyti kolektyvus sunku sutalpinti net į keturias scenas per keturias dienas, dėmesio vertų pasiūlymu gavome tiek, kad užtektų dar penkiems festivaliams.”
Greta muzikinės dalies „Mėnuo Juodaragis XXIV” pristatys ne mažiau savitą ir gausią kultūrinę programą – edukacines paskaitas, tradicinius amatus, apeigas, burtų kiemą Kaukų saloje, meno parodas, sporto varžybas, pažintinius žygius ir veiklas visai šeimai. Pilną programą rengėjai žada paskelbti vasaros viduryje.
Tradiciškai Dūburio saloje vykstančiuose „Juodaragio” festivaliuose apsilanko 5000 – 6000 svečių ir dalyvių. Baigiamojo renginio organizatoriai prašo atsižvelgti, kad lankytojų skaičius dėl fizinių salos užpildymo galimybių gali būti ribojamas ir pataria bilietais pasirūpinti kuo anksčiau
Festivalio svetainė: www.mjr.lt