Neringa FM

Naujienos

MARTS SV ROKO SUO

Marts gilios minties albumas “Šv. Roko Šuo”

Balandžio pirmosiomis dienomis išleistas albumas “Šv. Roko Šuo” – tai konstruktyvistinės, gilios minties poezijos, bei psichodelinio roko, bliuzo ir lakios elektroninės muzikos jungtis. Martynas Juchnevičius, kadaise dainavęs žinomoje Šiaulių indie roko grupėje “Lygiailyja”, savo nauju projektu MARTS atgaivina tėvo Eduardo Juchnevičiaus kūrybos palikimą. Vieno iškiliausių Atgimimo laikų Lietuvos grafiko ir poeto darbai, jų savita meninė idėjinė raiška sūnaus muzikoje atgimsta visiškai nauju ir netikėtu dabarties pavidalu. Albumą išleido alternatyvios baltiškos muzikos leidykla “Dangus”.

Šiauliuose ir Gilijoje gyvenęs Eduardas Juchnevičius (1942 – 2011) – garsus grafikas ir poetas, žymus savo vizionieriškomis, istorinėmis dramomis apie Lietuvos ir Prūsijos likimus. Menininkas yra apdovanotas Lietuvos Nacionaline Meno ir Kultūros premija, 1986 m. Talino grafikos meno trianalės nugalėtojas, labiausiai žinomas kaip estampų kūrėjas. Baltiška menininko kūrybos kryptis siejosi su pačiu gyvenimu – Eduardas Juchnevičius buvo įkūręs lietuvišką koloniją Gilijos vietovėje (Karaliaučiaus apskr.), taip įrodydamas savo žodžių ir darbų tiesioginį ryšį, neatsižvelgiant į jokią politinę situaciją. Tėvo kūrybos tęstinumas per sūnaus kuriamą muziką – tarpžanrinis transcendentas, nekasdienis, gal vienintelis toks atvejis Lietuvos muzikos padangėje. Pastaruoju metu Londone gyvenantis ir dirbantis Martynas Juchnevičius aka Marts didelę savo veiklos dalį skiria savo tėvo Eduardo Juchnevičiaus atminimui, jo darbų pristatymui. Albumą “Šv. Roko Šuo” to paties pavadinimo E. Juchnevičiaus knygos eilėmis muzikantas pradėjo kurti prieš ketverius metus.

Albume 13 poetinių kūrinių – daugiausia 1996 m. eilėraščiai, kuriuos įdainavo ir įrašė Martynas, pakviesdamas klausytoją į vaizdingą sapną, kertantį keletos muzikinių žanrų ribas. Albume maloniu ir neįprastai minštu gaubiančiu skambesiu liejasi akustiniai indie roko, post-roko, bliuzo, džiazo, folk sąskambiai ir eksperimentinė downtempo elektronika.

Albumo kūriniuose sklinda grotesko ir ironijos kupinas veiksmas, gausus linijų ritmo, siužetinių pasakojimų, gilių metoforų. Poeto vaizduotė liejasi per buitį, mitologiją, istoriją – čia lygiomis teisėmis dalijasi įvairūs herojai: dirbtuvėje pozuojantis modelis, Dzeusas, Vytautas Didysis, studijoje besidarbuojantis dailininkas, geležinis vilkas ir kiti. Pasak projekto autoriaus, E. Juchnevičiaus eilėraščiai nelengvai suprantami, tačiau poezija – ypatingas menas. Ji veikia mus ne tik prasmėmis, bet ir garsais, jų sąskambiais. Tarp žodžio ir skambesio čia itin stiprus, tarsi prigimtinis ryšys, atgaivinantis įdomaus laikotarpio – idealistinio baltiško meno ir savitumo kupiną 90-ųjų laikmečio dvasią.

“MARTS kūrybą atradome pastebėję jo 2019 m. išleistą albumą “Semba”, – sako leidyklos “Dangus” įkūrėjas Ugius Liogė. – Jame skamba Eduardo Juchnevičiaus skaitomi prūsiškų ordalijų tekstai iš išsaugotų magnetofono juostų įrašų, kuriuos Martynas subtiliai įvilko į šiuolaikinės muzikos skambesį. Klausant atsiveria tarsi kokia giluminė dermė tarp tikrovės ir nepažintos mitologijos, ji primena ypatingai savitą atgimusios Lietuvos pradžios laikmetį. Ši unikalia dvasia ir jos įprasminimo svarba paskatino talkininkauti naujo albumo leidyboje.”

Albumą įspūdingai pristato ir kino kokybės vaizdo klipas „Įskilęs kambarys”, kurį sukūrė Martyno studijų laikų Imantas Garbauskas, filmavęs apleistose laivybos bazėse Britanijos pakrantėse

“Šv. Roko Šuo” kompaktinės plokštelės meninį apipavidalinimą sukūrė pats Martynas Juchnevičius, kuris duoną užsidirba kurdamas grafines iliustracijas ir originalius personažus. Albumą galima įsigyti skaitmeniniu pavidalu, taip pat išleistą riboto 200 kopijų tiražo CD.

Albumas „Šv. Roko Šuo”: https://dangus-pro.bandcamp.com/album/v-roko-uo

Interneto platformose Spotify, Amazon, iTunes, Deezer: Albumas „Šv. Roko šuo”

Martynas Juchnevičius, žinomas kaip buvusios Šiaulių grupės LYGIAILYJA tekstų autorius ir vokalistas. Su grupe 1992-aisiais tapo alternatyvaus “Blogiausių grupių” festivalio laureatais, 1994-aisiais LYGIAILYJA grojo žymiausiame to meto Rytų Europos muzikos festivalyje “Rock Summer”, Taline, Estija.

Šiuo metu Londone gyvenantis ir kuriantis Martynas Juchnevičius yra žinomas dailininkas-iliustratorius, originalių personažų autorius. Jo kūrybos kanaluose nuolat pasirodo nauji konceptualūs muzikos ir video kūriniai. Nemažą dalį savo kūrybos menininkas skiria tėvo Eduardo Juchnevičiaus atminimui, taip pat lietuviškos ankstyvosios roko muzikos archyvams.