Neringa FM

Naujienos

Georg Friedrich Handel ,,Semelė”

2017 m. rugpjūčio 29 d. Klaipėdos dramos teatre nuskambės Georgo Friedricho Handelio opera ,,Semelė”.

Pirmąjį kartą kūrinys atliktas 1744 metų vasario 10 dieną Londono Karališkajame teatre. Pats kompozitorius jį vadino „opera oratorijos maniera”. Lietuvoje kūrinys nuskambės antrą kartą. Premjera 2017 m. sausio 26 d. Rusų dramos teatre, Vilniuje.

Pagrindinė šios istorijos tema – žmonių ir dievų meilės drama. Tėbų karaliaus Kadmio dukra princesė Semelė yra susižadėjusi su princu Atamu, tačiau vestuves atidėlioja dėl meilės dievui Jupiteriui. Šis pagrobia princesę ir apgyvendina ją dievų pilyje. Jupiterio žmona Junona įsiunta dėl naujosios vyro mylimosios ir kuria planus, kaip jos atsikratyti, tuo tarpu pati Semelė nebenori būti mirtingąja tarp nemirtingųjų. Istorija baigiasi apgautos Semelės mirtimi: jai pareikalavus Jupiterio pasirodyti savo tikruoju pavidalu, o jam pažadėjus išpildyti jos norą, princesė miršta. Tuo tarpu dievas Apolonas praneša tikrąjį Semelės likimą – iš jos pelenų gims vyno ir malonumų dievas Dionisas.

Semelės istorija XVIII amžiuje buvo gana populiari, ypač ją mėgo prancūzų kompozitoriai, žinoma ir George’o Philippo Telemanno opera „Jupiteris ir Semelė”, sukurta 1713 metais. Jos muzika, deja, neišliko. Tačiau pats G. F. Handelis galėjo būti susipažinęs tik su Johno Eccleso „Semele”, kuriai originaliai libretą ir parašė W. Congreve’as. Muzikologai randa nemažai panašumų tarp šių dviejų kompozitorių „Semelės” versijų: tai rečitatyvų ritminiai kontūrai, panašumai tarp kai kurių arijų. Visgi G. F. Handelio talentas Semelės istoriją pakylėjo į tikrąsias muzikos meno aukštumas.

Kūrybinė komanda:
Režisierius Vilius Malinauskas
Muzikos vadovas ir dirigentas Juozas Mantas Jauniškis
Kostiumų dailininkė Jolanta Rimkutė
Scenografija Kristina Kasparavičienė
Choreografė Erika Vizbaraitė
Šviesų dailiningas Darius Malinauskas
Solistai:
Semele- Lina Dambrauskaitė
Jupiteris- Andrius Bartkus
Junona- Vilija Mikštaitė
Atamantas- Algirdas Bagdonavičius
Ina- Rūta Vosyliūtė
Iridė- Indrė Anankaitė
Kadmas, Somnas – Tadas Girininkas
Šokėjai:
Jonas Laucius
Jeronimas Krivickas
Aistis Kavaliauskas
Ernestas Barčaitis
Baroko operos teatro orkestras
Vilniaus miesto savivaldybės choras ,,Jauna muzika”

 

Atsiliepimai:
http://kultura.lrytas.lt/scena/2017/01/27/news/po-semeles-premjeros-liudna-tik-del-vieno-opera-nebekartojama-672819/
https://www.7md.lt/raktazodis/Opera/p-0

Leave a Reply